Skip to main content
search
0

Czy Masaż Tajski jest bolesny?

Podczas wizyt w naszych Salonach Samui Spa wielokrotnie słyszymy opinię, iż masaż tajski na pewno jest bolesny. W niektórych przypadkach można rzec, że klienci boją się spróbować, bo masaż wywoła efekt odwrotny do zamierzonego relaksu i rozluźnienia. Czy to aby na pewno prawda, czy tylko zakorzeniony mit? Odpowiadamy poniżej!

2500 lat bogatej historii…

Może niektórym naszym gościom ciężko w to uwierzyć, ale niezaprzeczalnym faktem jest, iż masaż tajski liczy sobie aż 2500 lat! Już sam fakt, że jest on praktykowany od tylu stuleci dowodzi o jego skuteczności, a także terapeutycznych właściwościach. Według legend, twórcą znanej nam techniki miał być hindus Jivaka Kumar Bhaccha, znany również jako Shivago Komaraphat. Co ciekawe, jest on uważany za jednego z przyjaciół oraz osobistego lekarza samego Buddy. W późniejszym czasie historycy uznali, iż Shivago Komaraphat był nie tyle twórcą, co popularyzatorem techniki masażu tajskiego. Dzięki niemu sekwencje ruchów, dla których inspirację stanowiły tradycyjne rytuały hinduskie, chińskie oraz południowoazjatyckie, zostały uporządkowane i spisane.

Jak odbywa się masaż tajski?

Ten zabieg stanowi połączenie technik, które wzajemnie się dopełniają: akupresury, refleksologii oraz rozciągania. Masaż Tajski należy do masaży głębokich, angażujących całe ciało od stóp po czubek głowy. Nie przypomina też klasycznych masaży, które zwykle sobie wyobrażamy. Przede wszystkim odbywa się on na sucho, bez używania oleju. Przed zabiegiem klient otrzymuje luźne ubranie, które ma zapewnić swobodę i komfort ruchów podczas masażu. Można zapytać, dlaczego ten zabieg jest na tyle wyjątkowy, iż nie stosuje się w nim olejku? Powodem jest precyzyjny ucisk mięśni. Podczas masażu terapeutka naciska na napięte struktury oraz punkty spustowe ciała. Ruch ten musi odbywać się pod całkowitą kontrolą, dlatego nie stosujemy olejku, który powoduje ślizganie rąk masażystki.

O masażu tajskim można także powiedzieć „joga dla leniwych”, co nie minie się z prawdą. Podczas zabiegu terapeutka wykonuje rozciąganie ciała klienta, które pomimo tego, iż nazywane pasywnym, bądź „dla leniwych”, wymaga pewnej współpracy. Ta technika, choć z pozoru najmniej przyjemna, daje niesamowite efekty rozluźniające i relaksujące. Należy pamiętać, że wszystkie ruchy terapeuty są wykonywane do granicy dyskomfortu klienta. Masaż tajski bez dwóch zdań jest intensywny, ale z pewnością nie jest bolesny!

Forma terapii prosto z Tajlandii

Prawie wszyscy wiedzą, że podczas wizyt u fizjoterapeutów, wykorzystywane są różne techniki przywracania sprawności naszym ciałom, w tym także masaż klasyczny. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, iż masaż tajski ma swoje specjalne miejsce w Tradycyjnej Medycynie Tajskiej – stanowi on jedną z czterech głównych gałęzi medycyny! To dlatego wszystkie kursy tej techniki masażu w Tajlandii są organizowane pod patronatem lokalnego Ministerstwa Zdrowia. Owa tradycyjna forma terapii jest jednak czymś więcej niż tylko praktyką spa czy rehabilitacją. W 2019 roku organizacja UNESCO dodała masaż tajski na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego, co jest dowodem na jego holistyczne podejście do uzdrawiania ciała i ducha.

Komu dedykowany jest masaż tajski?

Pomimo wielu terapeutycznych właściwości, masaż tajski ma swoją grupę odbiorców, której jest szczególnie polecany. Należą do niej osoby doświadczające na co dzień dużego stresu i napięć, a także aktywne fizycznie lub trenujące na siłowni. Dla wszystkich, którzy mają głównie siedzący tryb życia w pierwszej kolejności polecamy Masaż Balijski lub Tajski Mix Masaży Olejkiem. Te zabiegi przygotują Twoje ciało do bardziej intensywnego Masażu Tajskiego. Do przeciwwskazań należą także: przeziębienie i stany zapalne z towarzyszącym kaszlem i katarem, nadmierne skłonności do krwawień, ciąża oraz osteoporoza i nadmierna łamliwość kości.

Podsumowanie

Na samym końcu chcielibyśmy zachęcić do skorzystania z tej bardziej aktywnej formy relaksu, ponieważ wbrew powszechnym obawom masaż tajski nie jest bolesny! Ponadto, w naszych salonach chcemy, by wszystkie zabiegi były skuteczne, ale i bezpieczne, dlatego podczas masażu terapeuci pytają, czy siła nacisku jest dla Ciebie odpowiednia. Jeśli w trakcie zabiegu coś Cię niepokoi powiedz nam o tym. Dołożymy wszelkich starań, byś czuł/-a się komfortowo. Ale! Zanim spróbujesz Masażu Tajskiego w Samui Spa musimy Cię ostrzec – jest naprawdę uzależniający!

Close Menu