Skip to main content
search
0

Refleksologia stóp – jak dbać o swoje stopy? 

Małe i niepozorne – zwykle tak, w stosunku do całego ciała prezentują się nasze stopy. A myślałeś/-aś kiedyś o tym, że to te niepozorne części naszego ciała codziennie noszą cały jego ciężar? Tak, tak, a ich funkcje są bardziej złożone i skomplikowane niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka! Jak zatem dbać o nasze stopy? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Małe, ale skomplikowane

Czy wiesz, że nasze stopy składają się z 26 kości, 21 mięśni, 33 stawów oraz ponad 100 ścięgien? To naprawdę dużo biorąc pod uwagę ich rozmiary. Dzięki nim możesz biegać, tańczyć, chodzić, skakać i wspinać się. Ta skomplikowana budowa umożliwia odpowiednie dopasowanie naszej stopy do sytuacji, w której się znajdujemy. Szacuje się, że w ciągu życia człowiek dzięki stopom może pokonać odległość wynoszącą ponad 120 tysięcy kilometrów, co przekłada się na trzykrotne okrążenie Ziemi! Można śmiało stwierdzić, że stopy robią naprawdę dobrą robotę!

Oprócz wszystkich wymienionych już struktur w stopach mamy jeszcze coś bardzo istotnego, a mianowicie zakończenia nerwowe. To dzięki ich gęstej siatce – tak, jest ich ponad 8 tysięcy! – możemy tak precyzyjnie odczuwać temperaturę, dotyk, ból. Również właśnie przez nie możesz odczuwać łaskotki w stopach. I choć nasze stopy różnią się między sobą wielkością, szerokością i kształtem, to mają pewne cechy wspólne. Pierwszą i najważniejszą z nich jest to, że lubią, gdy o nie dbamy i odwdzięczamy się za codzienny trud. Jak to zrobić?

Czym jest refleksologia stóp?

Refleksologia stóp to jeden ze sztandarowych zabiegów tradycyjnej medycyny chińskiej (TMC). Według założeń TMC pola receptorów, zwane punktami refleksorycznymi w naszych stopach odpowiadają za konkretne organy w naszym ciele. Odpowiednia stymulacja tych punktów prowadzi do poprawy przepływu naszej energii życiowej, a także wspomaga procesy regeneracji organizmu i przywracania jego homeostazy. Bardziej „zachodnią” wersję założeń poprawy stany zdrowia poprzez refleksologię tłumaczył doktor William Fitzgerald, a rozwinęła ją Eunice Ingham. Według nich to właśnie zakończenia nerwowe odpowiedzialne są za niesamowite efekty odczuwane w całym ciele. Nieważne która z teorii jest Ci bliższa – ważne, że Tajska Refleksologia Stóp naprawdę może zdziałać cuda!

Jak wykonujemy Tajski Masaż – Refleksologię Stóp?

W Samui Spa łączymy tradycyjne techniki z wiedzą i werwą naszych terapeutek, w związku z tym refleksologię możemy wykonywać w dwojaki sposób. Pierwszy z nich uwzględnia ucisk palcami i dłońmi masażystki, natomiast drugi z nich wykorzystuje specjalny, drewniany patyczek. Cały proces terapeutyczny polega na… spacerowaniu. Tak, terapeutka spaceruje po Twoich stopach w poszukiwaniu wrażliwych miejsc, które wymagają zaopiekowania. Stymulacja odpowiednich punktów refleksorycznych pomaga w przywróceniu harmonii naszego organizmu, a także przynosi prawdziwą ulgę naszym stopom. Pod wpływem błogiego, aczkolwiek zdecydowanego ucisku nasze mięśnie i ścięgna rozluźniają się, co wpływa także na zniwelowanie napięć we wszystkich taśmach mięśniowych ciała.

Dla kogo Tajska Refleksologia Stóp?

Tajską refleksologię stóp polecamy przede wszystkim osobom, które odczuwają przewlekłe zmęczenie, miewają problemy ze snem lub doskwierają im migreny. Ten zabieg będzie także odpowiedni dla osób odczuwających liczne napięcia ciała, w tym skurcze stóp i nóg. Wśród schorzeń, na które działa Refleksologia Stóp wymieniane są również: bóle w obrębie kręgosłupa i karku, schorzenia zatok i częste stany zapalne w obrębie górnych dróg oddechowych, problemy z utrzymaniem masy ciała, infekcje pęcherza moczowego oraz zespół jelita drażliwego. Niestety pomimo licznych właściwości leczniczych, masaż ten nie powinien być stosowany u pań w ciąży, u osób chorujących na stany zapalne naczyń, a także tych, którzy zmagają się ze stanami zapalnymi i infekcjami w obrębie stóp. Masaż ten nie powinien być także wykonywany u osób, które borykają się z niewyrównaną lub zaawansowaną cukrzycą.

Podsumowanie

Pomimo swoich niepozornych kształtów i rozmiarów nasze stopy bez dwóch zdań mają ogromną moc. Stanowię one wrota do naszego organizmu, więc dbając o nie, dbamy o całe ciało. Można to robić na wiele sposobów zaczynając od kąpieli z pachnącą solą kończąc na noszeniu wygodnego i dopasowanego obuwia. Lecz jeśli czujesz, że potrzeba Ci prawdziwego rozluźnienia zmęczonych stóp, zdecydowanie rekomendujemy wizytę w Samui Spa. Nasza Tajska Refleksologia Stóp zdecydowanie postawi Cię na nogi! Do zobaczenia!

P.S. Odwiedź nas także na Facebook’u oraz Instagramie!

Close Menu